Keszthelyfest(a) Italiana, 2023

Keszthely Fest(a)
Keszthely Fest(a)
Keszthely Fest(a)
Keszthely Fest(a)
Keszthely Fest(a)
Keszthely Fest(a)

A Keszthelyfest keretein belül idén immár másodszor került megrendezésre a Keszthelyfest(a) Italiana, az olasz zene és kultúra programja. A rendezvény helyszíne idén is a Goldmark-ház udvara volt, ahol július 7-én este egy kétórás olasz zenés beszélgetés várta az érdeklődőket. A tavalyi eseményhez képest az idei sokkal nagyobb reklámot kapott, hírt adott róla az M1 és a Travelo magazin is (https://www.travelo.hu/balaton/20230705-balaton-keszthely-ingyenes-fesztival-programok-julius.html).

Pénteken este körülbelül 100 ember hallgatta Kendeh-Kirchknopfné Dr. Farkis Tímea (a Pécsi Egyetem Olasz Tanszékének tanszékvezetője) és Horváth Zoltán (a Szegedi Tudományegyetem Olasz Nyelvi és Irodalmi Tanszékének oktatója, a Keszthelyi Vajda János Gimnázium tanára, valamint a Pécsi Tudományegyetem „Oktatás és Társadalom” Neveléstudományi Doktori Iskolájának hallgatója) beszélgetését a Festetics család olasz kultúra iránti elkötelezettségéről és arról, hogy miért és hogyan taníttatták a magyar főúri családok a gyermekeiket olaszul. Az interjúból megtudhattuk, hogy a Festetics-kastély könyvtárában rengeteg dokumentum szól a korabeli olaszoktatásról, többek között egy olyan útiszótár (Paap János: Hat hangú ének. Budán, 1796.), amelyet a főúri családok tagjai a többhónapos európai útjaikra készülve forgattak, és abban 6 nyelven, köztük olaszul megtalálhatták az adott helyzetben használandó legfontosabb kifejezéseket és mondatokat témánként csoportosítva.

Az olaszos életérzés megteremtésében nagy szerepe volt a Gábor&Gábor formációnak (Felföldi Gábor és Hegedüs Gábor), akik a legnagyobb San Remo-i slágerekkel varázsoltak mediterrán hangulatot a szinte erre a célra rendelt, félköríves ablakokkal díszített, tornácos, repkényes udvarban.

A beszélgetések második részében Dr. Farkis Tímea kérdezte Dr. Ordasi Zsuzsannát (a Károli Gáspár Református Egyetem tanárát, a Pécsi Tudományegyetem Olasz Tanszékének egykori művészettörténet-oktatóját) Toszkána művészettörténeti jelentőségéről. Itt többek között megtudhattuk azt a nagyon érdekes dolgot, hogy a toszkán táj, ami napsütötte lankáival, jellegzetes fáival máig lenyűgözi a turistákat, azért maradhatott meg ebben a háborítatlan állapotában, mert arra mindig is külön hangsúlyt fektettek, hogy a villany- és távközlési vezetékek a föld alatt legyenek vezetve. A műsort a '60-as, '70-es évek olasz slágereinek hol eredeti, hol magyar szövegű változata zárta.

A közönség körében aratott sikert mindennél jobban mutatta az, hogy sokan még a műsor zárulta után is az udvarban maradtak beszélgetni. A programról valószínűleg láthatunk majd híreket a médiában is, mivel a Keszthelyi TV munkatársai végig a helyszínen forgattak. A jövő évi Keszthelyfest(a) Italiana kereteit a szervezők már most elkezdték tervezni: a téma valószínűleg Velence városa lesz, Velence nem csak Casanova munkacímmel.

Romanisztika Intézet Olasz Tanszék

H-7624 Pécs, Ifjúság útja 6.    +36 72 503 600/64089, +36 30 365 5876    kerner.rita@pte.hu